II edycja „Pelplińskiej Debaty Oksfordzkiej”

Dodano przez Redaktor, 19 października 2017 w Ogólne, Ogłoszenia, Wydarzenia
0

18 października 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyła się kolejna edycja pro-obywatelskiej inicjatywy „Pelplińskiej Debaty Oksfordzkiej”, która ma za zadanie kształtować w Polsce postawę świadomego i zaangażowanego  w pracę na rzecz społeczeństwa i państwa obywatela.

W debacie, której tematem była teza: „Polityka musi być moralna” wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego, którzy wykazali się ogromnym przygotowaniem, trafnym doborem argumentów oraz kulturą słowa. Zwycięzcami okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, których wyłoniło Jury wraz z Publicznością oddającą głos w tajnym głosowaniu. Najlepszym uczestnikiem debaty została ogłoszona Olga Sikut z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

Debatującym przyglądali się zaproszeni goście, uczniowie pelplińskich szkół oraz wszyscy zainteresowani, którym przyświeca idea społeczeństwa obywatelskiego. Wśród obecnych byli Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, samorządowcy, prawnicy oraz dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych.

Partnerem debaty była prawnicza Fundacja „Teneo”, która od stycznia przyszłego roku rozpocznie działalność na terenie naszej gminy. Prezes Fundacji mecenas Jakub Puszkarski oświadczył, że już niedługo będą organizowane w naszym mieście świadczenia darmowych porad prawnych, szkolenia i warsztaty prawnicze oraz inne inicjatywy mające poprawić świadomość prawną mieszkańców Pelplina. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie oddziału Fundacji Teneo w naszym mieście będzie Konrad Mania.