Honorowy Obywatel Gminy Pelplin Pan Kazimierz Piechowski.

Dodano przez Redaktor, 4 października 2016 w Ogólne, Ogłoszenia
0

03 października 2016 roku o godzinie 13:00 w Bibliotece Diecezjalnej im. bp Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pelplin Panu Kazimierzowi Piechowskiemu, który tego dnia również obchodził swoje 97 urodziny. Tego dnia Pan Kazimierz otrzymał z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Pelplina.
Pan Kazimierz Piechowski to legendarny uciekinier z obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, urodzony w Rajkowach na terenie Gminy Pelplin.
20 czerwca 1942 roku, Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami, włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański i wyjechał nim wraz z kolegami przez bramę obozu Auschwitz. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu.

Razem z Panem Kazimierzem przyjechali jego przyjaciele Pan Edward Klamann oraz Pan Czesław Glinkowski, którzy również otrzymali od Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin podziękowania za swoją działalność społeczną i na rzecz sportu.