Jarmark świąteczny za nami

Dodano przez Redaktor, 15 grudnia 2014 w Ogólne
0

W niedzielę 14 grudnia 2014 r. odbył się jarmark świąteczny Adwent w dawnym opactwie cysterskim, którego organizatorami była Parafa katedralna oraz  Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej  wraz z  członkami Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe.

W krużgankach katedralnych  w  godzinach  11.00 -16.00 ponad 20 lokalnych wystawców zaprezentowało ręcznie wykonane ozdoby świąteczne z różnego  rodzaju materiałów, tradycyjne świąteczne jedzenie, miody i przetwory miodne; świece świąteczne i wyroby woskowe oraz przetwory z aronii. Dużym powodzeniem cieszyła się tez misyjna kawa   MASSAIA, z której dochód przeznaczony zostanie na wsparcie kapucynów w Czadzie. Na terenie Collegium Marianum  dzieci uczestniczyły w warsztatach ozdabiania pierników,  wyrobu ozdób choinkowych i kartek świątecznych a w  pelplińskim skryptorium pisały  świąteczne życzenia.  Tam też goście jarmarku podpisywali bombki przeznaczone na licytację w ramach akcji „Serce pełne dobra miej”. Wszystko to poprzedził występ  GWIZDÓW KOCIEWSKICH, czyli zespołu regionalnego SUBKOWIAKI, który wraz z dziećmi z Przedszkola w Subkowach zaprezentował  tradycyjny obrzęd zwiastowania Bożego Narodzenia, kultywowany dawniej na tutejszym terenie.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują Państwu Danucie i Leszkowi Meler, którzy ufundowali pierniczki i ozdoby do nich oraz słodki poczęstunek dla wystawców.

(za DCIT)