Goście z Włoch z wizytą w Pelplinie

Dodano przez Administrator, 27 czerwca 2012 w Ogólne
0

W poniedziałek 25 czerwca do Pelplina przybyła pięcioosobowa delegacja z Colletorto we Włoszech. Goście ze słonecznej Italii pozostaną w biskupim mieście do soboty. Nawiązanie kontaktów nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy to delegacja z Pelplina gościła w Colletorto w ramach początków współpracy z partnerem do unijnego projektu „Europa dla obywateli”. Celem programu jest promocja kultury poszczególnych krajów, rozwój trwałej współpracy pomiędzy obywatelami oraz włączenie mieszkańców do aktywnego udziału w integracji europejskiej. Organizacja pozarządowa z Colletorto we Włoszech wyraziła chęć podjęcia współpracy i zaprosiła delegację z Pelplina na pierwsze spotkanie do siebie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.

 

Pierwszego dnia goście z Włoch zwiedzili Bazylikę Katedralną w Pelplinie, Muzeum Diecezjalne i nową Bibliotekę Diecezjalną. W godzinach popołudniowych, w Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie grupy włoskiej z 15 osobową grupą polską, która już w sierpniu tego roku wyjedzie do Colletorto. Na spotkaniu lider projektu Marco Verna przedstawił zaplanowane działania i podziękował inicjatorom z Polski za dotychczasową współpracę. W czasie pobytu w Polsce goście z Włoch poznają także zamek w Gniewie i Trójmiasto.

 

Dziś (27.06.2012 r.) w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się oficjalne spotkanie gości z władzami miasta Pelplina. W spotkaniu udział wziął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Pelplinie Rufin Wysocki. W czwartek nasi goście w strefie kibica w Gdańsku będą kibicować swojej drużynie w meczu z Niemcami podczas półfinału Euro 2012.

 

Warto przypomnieć, że Colletorto położone jest w południowo-wschodniej części regionu Molise. Jest to tradycyjna, charakterystyczna miejscowość położona na wzgórzach, 5 5 km od stolicy regionu Campobasso i 50 km od nad morskiego kurortu Termoli u wybrzeża Adriatyku. Umiarkowany klimat z łagodnymi zimami i gorącymi latami zapewnia doskonałe warunki drzewom oliwnym. Zabudowę Colletorto charakteryzuje labirynt wąskich uliczek pośród domów z kamienia i wapienia. Gospodarka miejscowości przez wieki obraca się wokół uprawy oliwek i produkcji oliwy z oliwek. Znajduje to odzwierciedlenie w herbie Colletorto, który przedstawia lampę naftową na tle złotej ziemi, otoczoną gałązkami oliwek i liści dębu.