Narodowe Święto Niepodległości 2019

W poniedziałek 11 listopada 2019 roku świętowaliśmy obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto to obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.
Tegoroczne obchody uświetnił swoją obecnością sam Marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Michał Rychlicki. Towarzyszył mu jego osobisty adiutant Bolesław Wieniawa-Długoszowski, którego zagrał Jacek Hinz. Ponadto wojskową oprawę uroczystości nadała młodzież klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego. Następnie w bazylice katedralnej odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Po zakończeniu Mszy przy akompaniamencie pelplińskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani przeszli na Plac Wolności.
Tam, zgromadzeni przy pomniku przedstawiciele: szkół, organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, kościelnych oraz przedstawiciele firm odśpiewali hymn państwowy, a następnie głos zabrał Marszałek Józef Piłsudski. Po nim zabrał głos Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, który w swoim przemówieniu podkreślił, że wolność należy pielęgnować, rozwijać i szanować. Uroczystości na placu wolności zakończyło złożenie przez przybyłe delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych w walce o wolność.
Ostatnia część programu odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, gdzie miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół gminnych. Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pod nazwą „Kiedy myślę POLSKA”. Na sam koniec czekał dla wszystkich słodki poczęstunek – marcinkowe rogale.

Powrót do góry