99 rocznica powrotu Pelplina do wolnej Polski

28 stycznia 1920 roku Pelplin powrócił do Macierzy po blisko 148 latach zaboru pruskiego. W dniu dzisiejszym przypada 99 rocznica tego jakże ważnego dla Pelplina wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.25 przed dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina. Wszyscy oczekiwali na przybycie dowódcy Frontu Pomorskiego – Gen. Józefa Hallera, który historycznie przybył do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.

Odświętnie przyozdobionymi ulicami miasta ruszyła defilada. Na czele kroczył 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, za nimi orkiestra, następnie bryczka wraz z generałem oraz Błękitna Armia, dalej włodarze miasta, zaproszeni goście, uczniowie z okolicznych szkół i mieszkańcy Pelplina. Przechodnie zatrzymywali się, by choć na chwilę zerknąć na ten piękny patriotyczny korowód, który zmierzał do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Przed katedrą na generała oczekiwał ks. proboszcz Tadeusz Brzeziński, który zaprosił do wnętrza świątyni.

Po odsłuchaniu koncertu i wygłoszeniu przemowy Józef Haller opuścił katedrę, by podziwiać starcie Prusaków z Wojskiem Polskim. 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich wspierany przez hallerczyków dokonał szarży na odziały pruskie i przegnał je z Pelplina. Tak zakończyły się obchody 99 rocznicy powrotu Pelplina do wolnej Polski.

Powrót do góry