Finał VI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Dodano przez Administrator, 25 marca 2013 w Ogólne
0

W czwartek 21 marca na zamku w Gniewie odbył się finał VI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie “Bezpieczne i Przyjazne Pomorze – czyste miasto zależy od Ciebie”. Oprócz wystrzałów armatnich uczniowie i przybyli goście, mieli okazję uczestniczyć w pokazie historycznym husarzy, chluby oręża polskiego oraz zostali oprowadzeni po komnatach średniowiecznej warowni. Zwyciężczynią VI Olimpiady została uczennica 2 klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, Katarzyna Krupa. Drugie miejsce zajął Patryk Felskowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku, na „trzecim stopniu podium” stanął Oskar Krajnik z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie.

 

Zadaniem 21 finalistów było zaprezentowanie autorskiego projektu poprawy stanu czystości w swoim mieście, dzielnicy lub miejscu zamieszkania. Uczniowie poświęcili całe  ferie zimowe na przygotowanie finałowej prezentacji. Jednak zmagania konkursowe trwały zdecydowanie dłużej. Już w grudniu wraz z początkiem pierwszego etapu uczniowie zdobywali wiedzę niezbędną do przejścia krok po kroku, aż do finału. Dla jednych była to pomoc w przygotowaniu do matury, dla drugich szansa na studia w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Finaliści najbardziej obawiali się pytań, dotyczących nowej ustawy porządkowej. Komisja Konkursowa i Loża Ekspertów pytała finalistów głównie o sposoby zaadoptowania nowej ustawy porządkowej w poszczególnych gminach, również o to, czy miasto, które reprezentują jest bezpieczne i przyjazne dla mieszkańców, a także, jak uwolnić szkoły od uczniów palących papierosy tuż przed ich gmachem.

 

Pomysłów na poprawę czystości w mieście nie brakowało: od usuwania azbestu z dachów budynków, wynalazków typu minipopielniczka, która w zamyśle miała być dołączana do paczki papierosów, po tworzenie stowarzyszeń, działających na rzecz czystości w mieście. Co do jednego każdy był zgodny – to w jakiej kondycji jest nasze środowisko zależy od nas samych. W niejednej prezentacji podkreślano znaczenie kultury osobistej oraz krzewienia profilaktyki szkolnej, która, jak przyznali uczniowie, już od najmłodszych lat pielęgnuje wśród dzieci poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

 

VI Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowana była przez Straż Miejską w Gdańsku, Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną oraz straże miejskie z Gniewu, Kościerzyny, Kwidzyna, Pelplina, Sopotu, Tczewa, Straż Gminną z Pruszcza Gdańskiego i została objęta patronatem honorowym przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Wojewodę Pomorskiego  i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

 

(SM)