Elektrownia Północ wybrała Alstom

Dodano przez Redaktor, 5 marca 2014 w Biznes i Gospodarka, Ogólne
2

Dnia 4 marca 2014 r. (wtorek) w  Sali Kominkowej przy Kościele Bożego Ciała w  Pelplinie odbyło się spotkanie,  na którym Elektrownia Północ, należąca do grupy energetycznej Polenergia, przedstawiła  generalnego wykonawcy nowoczesnej elektrowni konwencjonalnej w Rajkowach.

W przetargu  ogłoszonym przez Elektrownie Północ wzięło udział siedem polskich i międzynarodowych konsorcjów firm energetycznych, ale ostatecznie wygrała oferta francuskiego potentata Grupy Alstom- jednego ze światowych liderów w dziedzinie energetyki. Umowa na budowę pierwszego etapu inwestycji, bloku o mocy 800 MWe, została podpisana 6 grudnia 2013 roku.

Zgodnie z umową, Alstom zobowiązał się zakończyć wszelkie prace związane z budową, montażem i uruchomieniem pierwszego bloku Elektrowni Północ w terminie 73 miesięcy od momentu podpisania umowy. Kontrakt wejdzie w życie po uzyskaniu finansowania oraz zakończeniu procedur administracyjnych.

Elektrownia Północ jest elementem modernizacji polskiego systemu energetycznego. Będzie obecnie najnowocześniejszą elektrownią konwencjonalną w Polsce. Technologia nowo budowanych bloków pozwoli na spełnienie norm ochrony środowiska, wynikających z prawodawstwa unijnego (Dyrektywa przemysłowa) dla nowo budowanych elektrowni. Pozwoli również na zastąpienie starych niskoefektywnych i wysokoemisyjnych bloków, funkcjonujących w Polsce. Usytuowanie bloku na terenie deficytowym jeśli chodzi o produkcję energii, umożliwi intensywny rozwój obszaru, a produkcja energii elektrycznej na terenie woj. pomorskiego pozwoli na uniknięcie strat związanych z przeszyłem energii z południa Polski.

(EP)