Dożynki Gminne – Janiszewo 2017

Dodano przez Redaktor, 3 września 2017 w Kultura, NGO, Ogólne, Ogłoszenia
0

Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony, owoc wysiłku i całorocznej pracy na roli, są oddaniem szacunku trudności rolników i życzeniem im przede wszystkim plonów z nawiązką w następnym roku. Są tez okazją do wypoczynku i dobrej zabawy.
Dożynki Gminne rozpoczęły się Mszą świętą dziękczynną pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Tadeusza Brzezińskiego. Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Zebranych gości, wśród których byli, przedstawiciele władz szczebla, powiatowego i gminnego oraz przedstawiciele instytucji i organizacji przywitał Burmistrz Pelplina Patryk Demski.
Starostami Dożynek byli Karolina i Paweł Stopa. Po przemówieniach włodarze gmin podzielili się z mieszkańcami chlebem. Na dożynkowej scenie prezentował się zespół folklorystyczny „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” oraz „OjToto”. Następnie zostały ogłoszone wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy. Po trudnej naradzie, zespół oceniający, postanowił przyznać dwa pierwsze miejsca dla sołectwa Międzyłęż oraz Rożental. Przy deszczowej pogodzie odbył się w sympatycznej atmosferze turniej sołectw. Miło nam poinformować że zwycięskie sołectwo to Wielki Garc.
W czasie Święta Plonów mogliśmy obejrzeć wystawy rękodzieła ludowego, nabyć przetwory wykonane przez gospodynie.
Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowany został plac zabaw dla dzieci (zamki, dmuchańce).
Wieczorem na Janiszewskiej scenie pojawił się Zespół LUKA z programem biesiadnym. Całość zakończyliśmy zabawą taneczną.