Dni Pelplina 2012 za nami

Dodano przez Administrator, 11 czerwca 2012 w Dni Pelplina, Ogólne
0

Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Mowa oczywiście o Dniach Pelplina, które od 2000 roku obchodzone są na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Pelplinie.

Świętowanie rozpoczęliśmy w piątek 8 czerwca rozegraniem turnieju koszykówki ulicznej BasketMania. Jest to sportowa impreza towarzysząca, która już od kilku lat ubogaca program obchodów święta naszego miasta.

O godz. 15:00 w Rożentalu Burmistrz Pelplina dokonał uroczystego otwarcia skateparku. Jest to miejsce skierowane nie tylko dla miłośników rolek, rowerów BMX czy deskorolek, ale także dla rodziców z dziećmi czy osób po prostu chcących udać się na spacer i odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Na skateparku znajdują się przede wszystkim bank ramp i quater pipe służące do rozpędzania się na środkowe przeszkody. Sercem obiektu są dwa funboxy – jeden z tzw. grindboxem (czyli murkiem oporowym), a drugi z poręczą. Elementy te pozwolą na wykonywanie różnych ewolucji na deskorolce czy też rolkach. Do zabawy i nauki nowych trików służyć będą dwa grindboxy.

Następnie, o godz. 16:00, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pelplinie. W trakcie sesji Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch w swoim wystąpieniu przedstawił pokrótce historię Pelplina, poczynając od jego burzliwego rozwoju od XII wieku a kończąc na dzisiejszych inwestycjach (budowa obwodnicy miasta Pelplina oraz budowa autostrady A-1).

 

Na piątkowej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła razem z Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin Andrzejem Stanuchem wręczyli Medale „Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin”, które przyznano następującym osobom:
•    pani Maria Daszkiewicz
•    pan Wiesław Wuttrich
•    pan Andrzej Flisik
•    pan Andrzej Chojnacki

 

Wyróżniono także młodych sportowców naszej gminy oraz ich rodziców i trenerów, bez wsparcia których osiąganie sukcesów byłoby znacznie trudniejsze. Burmistrz Pelplina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie złożyli także wyrazy uznania dwóm mieszkańcom Gminy Pelplin, którzy wykazali się bohaterską postawą w czasie meczu KS „Wierzyca” Pelplin ratując życie jednemu z kibiców.

Sobotnie obchody święta miasta rozpoczęły się od rozegrania otwartego Turnieju „Baśki” o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, w którym rywalizowało 30 uczestników. Turniej wygrał Stanisław Paluchowski (Gniew), drugie miejsce Kazimierz Dąbrowski (Gniew), trzecie Jakub Szwarc (Pelplin). Sędziował Ludwik Kurczyński członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Baśki (Garcz. Gdańska).

Następnie, na Targowisku Miejskim w Pelplinie odbył się XIII Bieg Papieski. W biegu udział wzięło wielu mieszkańców Pelplina i okolic. Wszystkim sportowcom dziękujemy za tak liczny udział, a co najważniejsze za prawdziwie sportowego ducha rywalizacji. Zobacz listę zwycięzców biegu

O godz. 16:00 ulicami miasta przeszedł barwny korowód, który prowadziła „Pelplińska Orkiestra Dęta”. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy Pelplina, przeszli na Targowisko Miejskie, gdzie oficjalnego otwarcia Dni Pelplina dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch. Po słownie wstępnym, w którym Burmistrz witając zebranych życzył wszystkim udanej zabawy, sygnał hejnału Pelplina obwieścił, że świętowanie czas zacząć.

 

Pierwszym punktem programu było wręczenie nagród zwycięzcom „Biegu Papieskiego”. Zawodnicy z satysfakcją odbierali puchary i medale z rąk Burmistrza Pelplina. Następnie odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy Pelplin. Wszystkie występy uczniów były znakomicie przygotowane i nagrodzone oklaskami.

 

Tradycyjnie podczas Dni Pelplina rozegrany został Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W szranki stanęły trzy KGW: Bielawki, Rożental i Wielki Garc. Po rozegraniu konkurencji najlepsze okazały się panie z KGW Rożental. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny była nagroda oraz puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Wieczorem przyszedł czas na pierwszy koncert muzyczny. Na scenie wystąpiła Grupa Operacyjna. Jednak największą atrakcją wieczoru okazał się koncert Małgorzaty Ostrowskiej z zespołem. To wydarzenie ściągnęło do Pelplina tłumy.

Kolejny dzień obchodów święta miasta, czyli niedziela 10 czerwca była dniem wspomnienia wizyty papieża Jana Pawła II. O godz. 10:00 w Bazylice katedralnej odprawiona została uroczysta Msza św., w której udział wzięli przedstawiciele samorządu pelplińskiego oraz lokalnych instytucji, a także mieszkańcy. Następnie dzieci przedszkolne z gminy Pelplin zaprezentowały specjalny program artystyczny „Pięć minut dla Papieża Jana Pawła II”.

Od godziny 12:00 na ulicy Mickiewicza można było oglądać wystawę pt. „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną

 

Tegoroczne obchody Dni Pelplina zakończyły się nabożeństwem czerwcowym z udziałem zespołu ewangelizacyjnego „Na cały głos”, które odprawione zostało na Górze Jana Pawła II. Na zakończenie uroczystości Burmistrz Andrzej Stanuch podziękował wszystkim organizatorom oraz uczestnikom Dni Pelplina, a chwilę później nad Górą pofrunęło około 150 gołębi.

Sponsor Dni Pelplina

Sponsor

(RTI)