Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – 2014

Dodano przez Redaktor, 23 maja 2014 w Ogólne
0

21 maja 2014 roku o godz. 9:00 wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wsiedli do autokarów, aby odbyć podróż do Gdańska. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” działające przy Ośrodku w ramach tegorocznych obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – Pelplin 2014.

Dzieci mogły skorzystać z szeregu zabaw ruchowych i różnych atrakcji dostępnych w parku rozrywki Loopy’s World. Dzień ruchowych atrakcji był dla wszystkich wielką niespodzianką. Dzieci po raz pierwszy znalazły się w takim miejscu. Mogły zaspokoić potrzebę zabawy, ruchu, poznać nowe nieznane urządzenia. W parku rozrywki o powierzchni 3000m2  dzieci m.in. skakały na trampolinach, zjeżdżały na zjeżdżalniach, pokonywały labirynty, tory przeszkód, grały w różne gry, zanurzały się w basenie kulkowym, strzelały z armatek.

Podczas zabawy powstało wiele pięknych, wesołych, kolorowych fotografii, które w formie wystawy zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności, już niedługo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie.

Zorganizowane zadanie pn. Stonoga w Wesoły Świecie” otrzymało dofinansowanie z Gminy Pelplin w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2014r. Wycieczka odbyła się również dzięki finansowemu wsparciu Firmy Swisspor, która przekazała darowiznę na dojazd wychowanków do Gdańska.

Stowarzyszenie w imieniu podopiecznych serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy. Szczególnie wolontariuszom i nauczycielom Ośrodka, którzy w licznej grupie sprawowali opiekę nad bezpieczeństwem i dobrym humorem dzieci oraz Gminie Pelplin, Firmie Swisspor i MBP w Pelplinie za udzielone wsparcie.

22 maja 2014 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Pelplinie zaprosił wszystkich na Dzień Otwarty Szkoły. Podczas tego dnia goście i wychowankowie mogli zobaczyć przygotowaną przez panią Małgorzatę Puchalską prezentację multimedialną „Nasza Szkoła” oraz zapoznać się z bazą edukacyjno – terapeutyczną placówki.

O godz. 10:30pani Teresa Kropidłowska poprowadziła spotkanie na temat „Wspomagania w żywieniu”. Zebrani mogli zapoznać się ze sposobem żywienia za pomocą PEG, czyli Przezskórnej Endoskopowej Gastrostomii.

Nauczyciele przygotowali również ciekawe zajęcia otwarte w klasach oraz otwarte zajęcia terapeutyczne. Pani Lidia Kukafka poprowadziła zajęcia korekcyjno – kompensacyjne a pani Małgorzata Domachowska zajęcia logopedyczne. Spotkanie prezentujące metodę werbo – tonalną w logopedii poprowadziła pani Agata Kozioł. Pan Piotr Pruszak, zademonstrował również metodę Kinematic Type stosowaną w fizjoterapii. Przybyli do placówki goście, zwłaszcza zatroskani rodzice mogli odbyć indywidualne konsultacje z psychologiem panią Joanną Badziąg.

Punktualnie o godz. 11:30 uroczyście wręczono również nagrody i pamiątkowe dyplomy uczestnikom VII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt. „Widziane z Bliska”.

Laureatów  15 maja wyłoniło Jury w składzie: pan Krzysztof Mania – fotograf, pani Małgorzata Domachowska – wicedyrektor SOSW w Pelplinie, pani Elżbieta Piątek – nauczyciel ZS nr 2 w Pelplinie oraz pani Lidia Puchowska – nauczyciel SOSW w Pelplinie. Do Konkursu zgłoszono 133 fotografie z 10 placówek z: Kościerzyny, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Czerska, Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Barcic i Pelplina.

Oto laureaci:

I kategoria wiekowa (uczniowie do lat 16)
I miejsce-  Paulina Zilse (ZSS Chojnice)
II Miejsce – Kamil Zgubieński (SOSW Pelplin)
III miejsce - Martyna Leśniak (SOSW Pelplin)
Wyróżnienie – Anna Bandemer (SOSW Starogard Gdański)

II kategoria wiekowa (uczniowie od lat 17)
I miejsce – Marcin Szuta   (SOSW Kościerzyna)
II miejsce – Krzysztof Rostkowski  (ZSS nr 5 Sopot)
III miejsce – Sebastian Muchowski (SOSW Puck)
III miejsce – Ilona Wantoch – Rekowska (ZSS Chojnice)
Wyróżnienia – Waldemar Matulewicz (ZSS Chojnice), Miriam Porębska (ZSS nr 5 Sopot), – Weronika Wójcik (XV LO Specjalne Gdynia)

Dzieci otrzymały z rąk dyrektora placówki pani Lilli Brzoskowskiej nagrody ufundowane przez Powiat Tczewski.

Na zakończenie Dni Godności o godz. 15:00 odbyły się bardzo ciekawe warsztaty pn. „Funkcjonowanie osób z problemami wzrokowymi”. Poprowadziły je wspólnie: pani Kornelia Rąbała – nauczyciel Ośrodka, tyflopedagog oraz pani Magdalena Korewa z Polskiego Związku Niewidomych z okręgu Gdańskiego. Podczas warsztatów panie zapoznały uczestników z podstawami funkcjonowania osób niewidomych oraz pokazały różne pomoce i szereg praktycznych ćwiczeń. Zadania, które najbardziej obrazowały poruszane zagadnienie były związane z korzystaniem z symulatorów wzroku. Uczestnicy z założonymi symulatorami ćwiczyli orientację przestrzenną oraz spożywali posiłek. Zadania okazały się zaskakująco trudne i niewątpliwie na długo pozostaną w pamięci odbiorców. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film pt. „N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”.

Zapraszamy na foto relację z tegorocznych Dni Godności, która jest dostępna na stronie www.soswpelplin.szkolnastrona.pl

(SOSW Pelplin)