Gmina Colletorto

herb Colletorto [141x167]Colletorto to gmina we Włoszech, leżąca w prowincji Campobasso, w południowo-wschodniej części regionu Molise. Obejmuje ona obszar o powierzchni ok. 35  km², które zamieszkuje ok. 2,5 tys. osób. Gospodarka miejscowości przez wieki obraca się wokół uprawy oliwek i produkcji oliwy z oliwek. Na terenie Gminy znajdują się liczne olejarnie, fabryka papieru oraz przedsiębiorstwa prywatne. Siedzibą gminy jest miejscowość Colletorto.
Strona www: www.comune.colletorto.cb.it

Podstawa współpracy:
Porozumienie o współpracy z dnia 28 października 2013 r.

Zakres współpracy:
Współpraca w dziedzinach oświaty i kultury.

Przebieg współpracy
28 października 2013 r., podczas wizyty delegacji Pelplina we Włoszech, podpisane zostało porozumienie o współpracy miedzy Pelplinem, a włoskim miastem Colletorto.
Pierwsze nawiązanie kontaktów nastąpiło już w 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Pelplina, kiedy to delegacja z Pelplina gościła w Colletorto w ramach początków współpracy z partnerem do unijnego projektu „Europa dla obywateli”. W roku 2012 r. goście z Colletorto po raz pierwszy przybyli do Pelplina, a następnie grupa mieszkańców Gminy Pelplin wzięła udział w międzynarodowym projekcie w Italii. Tak, więc po dwóch latach, wzajemna współpraca przypieczętowana została podpisanym porozumieniem przez burmistrza Colletorto Carlo de Simone i Zastępcę Burmistrza Pelplina.
W dniach 7-17 lipca 2014 oficjalna delegacja z Colletorto wraz z Roberto Socci – zastępcą burmistrza Colletorto wizytowała w Pelplinie w ramach międzynarodowego projekt pod nazwą „Wiele kultur, jedna Europa” w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Oprócz gości z Włoch do Pelplina zawitali obywatele z trzech innych krajów europejskich: Węgier, Litwy i Malty. Łącznie do Pelplina przyjechało 81 osób.
W dniach 9-14 października 2016 roku grupa 18 mieszkańców gminy Pelplin wzięła udział w projekcie na Malcie pod nazwą „Cooperation between five small towns in Europe”.  Projekt był realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa dla obywateli”. Mieszkańcy Gminy Pelplin mieli okazje spotkać się tam z przedstawicielami miasta partnerskiego Colletorto, którzy również brali udział w projekcie. Malta zaprosiła do udziału w projekcie również partnerów Węgier (Alsónémedi) i Macedonii (Demir Kapija)
Ponadto na bieżąco prowadzona jest zwyczajowo przyjęta korespondencja okolicznościowa, która pielęgnuje wspólnie zdobyte doświadczenia oraz co najważniejsze podtrzymuje nawiązany wcześniej kontakt.

 
Powrót do góry