Ziemia Pelplińska kojarzy się z wieloma wartościami wśród których występują zarówno wartości materialne takie jak najwyższej klasy zabytki w postaci pelplińskiej katedry i Pałacu Biskupiego, urocze kościółki i kapliczki przydrożna wsi Ziemi Pelplińskiej, dawne dwory i dworki wraz ze starymi parkami, jak i wartości niematerialne. Te ostatnie to świadomość istnienia tu odwiecznej siedziby biskupiej, świadomość odległej tradycji i historii o najwyższym znaczeniu dla nasz współczesnych. Należy także wymienić jeszcze jeden rodzaj wartości – wartości przestrzenne Ziemi Pelplińskiej, w jej przypadku silnie związane z wrażeniem wspaniałej harmonii krajobrazowej zabudowy za pomocą rozległych, przejrzystych w wieczornym świetle, dalekich widoków i panoram łagodnie pofalowanych pól uprawnych, wsi i przysiołków i pojedynczych zagród czy też czerniejących w oddali linii lasów.
Pod względem krajobrazowym, w wizualnym znaczeniu tego słowa, Ziemia Pelplińska posiada bardzo interesujące formy. Charakteryzują się one specyficzną, nieco nostalgiczną atmosferą, sprzyjającą niespiesznym wędrówkom, spokojnym spacerom, wartościowemu wypoczynkowi wakacyjnemu znakomicie różniącemu się od pośpiechu i zgiełku typowych wakacji. Inne wymienione wartości sprzyjają także innej formie wytrawnej turystyki dla koneserów a mianowicie turystyce historycznej, która na Ziemi Pelplińskiej na tle jej wspaniałej historii i wśród jej unikatowych zabytków może być wielką przygodą.
Poniżej w plikach do pobrania znajdą Państwo informacje o wizualnych walorach krajobrazowych tej ziemi. Rodzaj i miejsce występowania zarówno form przyrodniczych jak i form wytworzonych przez człowieka a obrazujących jego kulturę i sposób gospodarowania przestrzenią, wspólnie tworzą krajobraz i jego właściwości wizualne. Widoki jakie spotykamy są generalną ilustracją przestrzeni regionu i są pierwsza jego wizytówką, często zapamiętywaną na długo – czasem na zawsze.

Dziedzictwo przyrodnicze Ziemi Pelplińskiej

 
Powrót do góry