Góra Jana Pawła II

W 1999 roku, na Górze Jana Pawła II, wzniesionej 92, 2 m nad poziomem morza, stanął 33-metrowy krzyż. Jest to zapewne najwyższy krzyż na Pomorzu. Pod nim Najwyższy Pasterz Kościoła, Ojciec Święty Jan Paweł II w niedzielę, 6 czerwca 1999 roku odprawił Mszę św., wygłosił słowo Boże i odmówił modlitwę Anioł Pański. 3 maja 1999 r. tłum mieszkańców zebrał się pod krzyżem, aby uczestniczyć w jego poświęceniu. Autorami koncepcji krzyża są architekci Anita i Marek Gawdzikowie, którzy chcieli, aby zawierał on w sobie współczesną myśl architektoniczną, był wykonany z materiałów używanych w budownictwie polskim i akcentował epokę, w której żył i apostołował Papież – Polak.

Konstrukcję stalowego krzyża, częściowo obłożonego nierdzewną stalową blachą, opracowali inżynierowie Daniela i Marek Stachurowie. Wykonanie krzyża wzięła na siebie i ofiarnie sponsorowała starogardzka firma „Pakmet”Janusza Paturalskiego. Oświetlenie krzyża zaprojektowała Pracowania Usługowa „Elektryk” Marcina Burzyńskiego, natomiast zainstalował je Zakład Elektryczny inż. Mirosława Nimberga. Wszystkie prace geodezyjne przy wznoszeniu krzyża wykonał Zbigniew Drąg.

Krzyż zakotwiczony na stałe na pomorskiej i pelplińskiej ziemi zawsze świeci: w dzień – w słońcu, a nocą od wewnętrznego światła. W jego lustrzanej tafli przegląda się pelpliński krajobraz: pola, drzewa, domy i katedra, a także twarze ludzi stojących pod krzyżem, gdzie łatwiej wgląda się w swoją dusze i potrząsa sumieniem. Dlatego też wieczorem, 2 kwietnia 2005 roku, wierni nie tylko z Pelplina, ale i z odległych okolic spontanicznie ze zniczem w ręku udali się pod krzyż, aby wyrazić swój smutek, rozpacz i żal oaz pomodlić się za Ojca Świętego w dniu jego śmierci.

6 czerwca 2000 roku, w pierwszą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Pelplinie w miejscu, gdzie Papież odprawił Mszę św., został odsłonięty pomnik upamiętniający to wydarzenie. Pomnik poświęcili: Prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika wierni udali się do pelplińskiej bazyliki katedralnej, aby wziąć udział w koncelebrowanej Mszy św.

Obecnie Góra Jana Pawła II stanowi miejsce pielgrzymek wiernych i cel każdego turysty odwiedzającego Pelplin.

źródło: Informator Pelpliński, nr 6 (215)

Zobacz również w kategorii:

Powrót do góry