70. rocznica Powstania Warszawskiego

Dodano przez Redaktor, 1 sierpnia 2014 w Ogólne
0

Dziś w całej Polsce obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym dniu myśli wszystkich Polaków łączą się z bohaterskimi żołnierzami Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcami stolicy, poległymi i zamordowanymi w czasie Powstania.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego został ustanowiony ustawą z dnia 9 października 2009 roku uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w dniu dzisiejszym w godzinę akacji „W” (godz. 17:00) w Pelplinie zostaną włączone syreny alarmowe.

Oddajmy hołd bohaterom sierpniowych dni i uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.