Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dodano przez Redaktor, 13 kwietnia 2018 w Ogólne, Ogłoszenia, Wydarzenia
0

13 kwietnia 2018 roku (piątek) zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie do udziału w programie słowno-muzycznym z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Program trwa 45 minut. Początek godz. 10.45.

Wstęp wolny dla wszystkich.

Wykonawcy:

  • Michał Olejnik, muzyk, konferansjer  –  śpiew oraz fortepian
  • Aleksander Olejnik  – śpiew oraz akordeon

Przygotowany program to przegląd najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które śpiewane były od pokoleń i na stałe wrosły w serca Polaków. Będą też pieśni odnoszące się do Katynia. Program ubogacony wstępem dot. zbrodni katyńskiej, komentarzem do wykonywanych utworów, prezentacją na ekranie.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku