XVII Jarmark Cysterski już za nami.

Dodano przez Redaktor, 18 września 2017 w Jarmark Cysterski, NGO, Ogólne, Ogłoszenia
0

W miniony weekend, 15-17 września 2017 r. w Pelplinie, ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, odbył się XVII Jarmark Cysterski.

Wieść o wyjątkowej atmosferze Jarmarku Cysterskiego obiegła nie tylko sąsiednie gminy, ale także miejscowości z całej Polski i z zagranicy.

W piątkowy wieczór w krużgankach pelplińskiej katedry odbyło się otwarcie wystawy prac wykonanych przez artystów z południowej Polski i Czech, którzy przybyli do Pelplina na plener malarski w ramach „Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej”. Prace artystów wystawione były przez cały Jarmark Cysterski. Podczas otwarcia czytano wiersze czeskich i polskich autorów. Z recitalem znanych piosenek wystąpiła wokalistka z Wałbrzycha Danuta Gołdon-Legler. Następnie w katedrze wystąpił z koncertem chór Canto Choralis z Drezdenka oraz Zespół muzyki dawnej Integri ze Szczecina.

W sobotę, już od wczesnych godzin porannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii, a także koła gospodyń wiejskich i lokalne szkoły, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. Od godz. 10.00 w krużgankach katedry oraz na placu katedralnym prowadzone były warsztaty klasztorne, w których uczestniczyły głównie  dzieci i młodzież. Najmłodsi z pomocą dorosłych budowali z klocków i kartonów sklepienia i obiekty dawnego Opactwa; uczyli się sztuki wyszywania i garncarstwa, a także zapoznali się z tajnikami zielarstwa. Warsztaty dofinansowano ze środków na rozwój kultury w Gminie Pelplin. Od godz. 12.00 dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w XXIII Biegu Cysterskim. Bieg Główny odbył się na dystansie 5 km. Jego trasę pokonali m.in. Burmistrz i Zastępca Burmistrza Gminy Pelplin.

O godz. 14.00 miało miejsce oficjalne otwarcie XVII Jarmarku Cysterskiego, którego dokonali przedstawiciele głównych organizatorów: Patryk Demski – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mirosław Chyła – Przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Górski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, Ks. infułat Tadeusz Brzeziński – Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie, Alicja Słyszewska – dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz Piotr Łaga – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Następnie odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia znaczka pocztowego. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Zabytkowe organy w Polsce”, ukazujący barokowe organy pocysterskiego kościoła klasztornego w Pelplinie. Na tę uroczystość do Pelplina przybyli m.in. Kazimierz Smoliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Iwona Ziomek – Członek Zarządu Poczty Polskiej S.A., Ewa Anna Zych – Dyrektor Biura Filatelistyki.

W tym roku w sobotnie popołudnie zaprezentowano pokaz kulinarny  na dużych patelniach. Dwiema drużynami, z udziałem publiczności, dowodzili znakomici kucharze z telewizyjnego show „Masterchef”, Mariusz Szwed i Diana Volokhova. Drużyny przygotowały zupę rybną oraz gulasz staropolski. Z kolei w sobotę wieczorem, w katedrze, wystąpiły zespoły muzyki dawnej: Canto Choralis z Drezdenka, Integri ze Szczecina, Piccolo Arte z Nowego Drezdenka, Incantare z Lęborka i Fistulatores z Woli Raszkowskiej koło Radzymina. Koncert przygotował i poprowadził dyrektor artystyczny XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie Adam Deneka. Przegląd dofinansowała Gmina Pelplin.

Wieczorem goście Jarmarku biesiadowali u Opata nad Młynówką uczestnicząc w inscenizacji przedstawiającej Wizytę Wielkiego Mistrza. Po zmroku młodzież ze Szkoły nr 1 w Pelplinie zaprezentowała efektowny pokaz fireshow.

W niedzielę, tradycyjnie o godzinie 10.00, miała miejsce uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Bezpośrednio po Mszy odbył się koncert finałowy XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Od godz. 11.30 młodzież szkół Powiatu Tczewskiego rywalizowała w Turnieju Rycerskim pod kierunkiem Jacentego z Ordowa.

Kulminacyjnym punktem niedzielnego programu Jarmarku był przemarsz przez miasto średniowiecznego korowodu, rycerstwa, dzieci i młodzieży szkolnej, gości i wielu mieszkańców. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odsłuchaniu hejnału Pelplina, Burmistrz Patryk Demski przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli w kierunku dawnego opactwa, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Następnie wicestarosta tczewski Zbigniew Zgoda i Małgorzata Flisik naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tczewie dokonali wręczenia nagród w konkursach: wiedzy o cystersach, konkursie literackim i plastycznym. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności, to niektóre z licznych atrakcji zrealizowanych tego dnia. W murach Dawnego Opactwa Cysterskiego można było odwiedzić Pelplińskie Skryptorium oraz oglądać wystawy tymczasowe. Natomiast na Przystani Jana III Sobieskiego usadowiła się wioska średniowieczna, z dawną kuchnią, stolarzem, garncarzem i kowalem. Na ruszcie było pieczone prosię, obok gospodyni przygotowywała podpłomyki, a wokoło dzieci  korzystały z przygotowanych zabaw średniowiecznych. Równolegle w ogrodach biskupich rozgrywany był turniej gry w petanque. Odbył się także turniej rycerskie o miecz Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, który wygrał Rafał Wiśniewski ze Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego.

Ostatnim punktem programu był widowiskowy Turniej Rycerski „Kruszenie Kopii”. Pokazy rycerskie na koniach z pewnością podobały się publiczności i były znakomitym zakończeniem Jarmarku.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem Cysterskim: Szczególne podziękowania kierują do: strażaków z OSP, Policji, Straży Miejskiej, Spółki PELKOM, pracowników i wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz przewodników katedralnych; członków Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe oraz Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina;  pracowników i wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie, Starostwa Powiatowego w Tczewie, nauczycieli  oraz uczniów szkół i przedszkoli z terenu Gminy Pelplin, szkół powiatowych, kadry oraz uczniów Collegium Marianum, pań z Kół Gospodyń Wiejskich, lokalnych organizacji, obsługi medycznej, prowadzącego Jarmark brata Romana Talagi i innych osób zaangażowanych w realizację programu i obsługi. Podziękowania dla wykonawców programu: Jacentego Ordowskiego, który po raz kolejny przygotował i poprowadził Jarmark Cysterski; grup rycerskich i rekonstrukcyjnych; osób z kulinarnego show oraz uczniów. Podziękowania dla wszystkich wystawców, kupców, którzy tak licznie zawitali na Jarmarku.

Tegoroczny XVII Jarmark Cysterski w Pelplinie został zorganizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury (NCK), państwową instytucją kultury. NCK przystąpiło do współpracy Jarmarku finansując część kosztów całego przedsięwzięcia w wys. 50 tys. zł. Na Jarmarku gościliśmy przedstawiciela NCK Panią Weronikę Warzocha z Działu Edukacji Kulturalnej.

Organizację Jarmarku Cysterskiego wsparło Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (GPEC). Maskotki Grupy GPEC – Tygrysy, towarzyszyły gościom Jarmarku, a dzieciom rozdawały baloniki.

Fotorelacja – sobota:

Fotorelacja – niedziela