10.02.2016 – Światowy Dzień Kociewia

Dodano przez Redaktor, 10 lutego 2016 w Kultura, NGO, Ogólne, Ogłoszenia
0

10 lutego to Światowy Dzień Kociewia. Po raz pierwszy ogłoszono to w 2007 roku  z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gd. i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie.

Organizacje wybrały tę datę ponieważ ma ona związek z wydarzeniami, które miały miejsce w 1807 roku. Trwały wówczas na Pomorzu działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”.

Kiedy ogłoszono Międzynarodowy Dzień Kociewia, obie wspomniane wyżej organizacje przeprowadziły z tej okazji internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu. W spisie znalazło się łącznie 1278 osób. Świętu zaś nadano charakter międzynarodowy ze względu na to, że Kociewiacy mieszkają w różnych częściach świata.

Z okazji Światowego Dnia Kociewia; 9 lutego 2016 Urząd Miasta i Gminy w Pelplinie wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie przygotował  dla mieszkańców ciekawy program. Od godziny 11:00 odbyły się regionalne warsztaty artystyczne dla dzieci, a o godzinie 16:00 rozpoczęła się uroczysta Gala Kociewska. W jej trakcie ogłoszone zostały oficjalne wyniki wspomnianego konkursu plastycznego, a całość dodatkowo ubarwiały tradycyjne tańce, muzyka, gwara, kuchnia, rękodzieło i rzemiosło oraz występy dzieci.

Szczególną atrakcją była premiera wcześniej nagranego Hymnu Kociewia w którym udział wzięły wszystkie Dziecięce Zespoły z Gminy Pelplin.

LOT Kociewie przygotował również niespodziankę. Każdy kto na adres mailowy przysłał swoje imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania otrzymał okolicznościową pocztówkę na Światowy Dzień Kociewia.

Wzór na niej widniejący to jedna z prac konkursu plastycznego ogłoszonego na Światowy Dzień Kociewia przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Na koniec Kociewskiej Gali odśpiewaliśmy dumnie Hymn Kociewia tym samym potwierdzając naszą  kociewskość.

Serdecznie podziękowania za okazane serce, życzliwość, bezinteresownie poświęcony czas, zaangażowanie i czynne uczestnictwo w organizacji warsztatów oraz Kociewskiej Gali dla pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury, Paniom  z Koła haftu i szydełkowania, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, Pani Magdalenie Tkaczyk za piękną lekcję malowania ceramiki, Grupie wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, Pani Marii Schulz oraz Panu Piotrowi Ładze za profesjonalne poprowadzenie Gali, szkołom, dzieciom, dyrektorom oraz nauczycielom, Paniom Lucynie Grudnowskiej oraz Malgorzacie Smoczyńskiej za piękne stroje kociewskie, lokalnym mediom za obecność, oraz zespołom:
- „OJ TOTO”
- „Modraki” z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie
- „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” z Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie
- „Janiszewskie Szprichi i dwa knapy”
- „Fejne Knapki” ze Szkoły podstawowej w Małych Walichnowach
- „Kulickie Sztafsiranty” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach
- „Lignowskie Knapki” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie

za włączenie się w obchody Światowego Dnia Kociewia. To dzięki Państwa kreatywności, zaangażowaniu i wsparciu mogliśmy zorganizować tak wspaniałą uroczystość.

 

 

SKMBT_C22016021013490  Wyniki konkursu na Pocztówkę Kociewska