1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dodano przez Redaktor, 24 lutego 2015 w Ogólne, Uroczystości w Pelplinie
0

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W niedzielę 1 marca 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbędzie się pokaz filmów (wstęp wolny):

godz. 15.00 „Pseudonim Anoda” (65 min). Przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim „Anoda” legendarnego żołnierza batalionu „Zośka”, uczestnika Powstania Warszawskiego. Aresztowany w Wigilię 1948 roku przez komunistyczną bezpiekę na podstawie sfałszowanych oskarżeń, poddany brutalnemu śledztwu. 7 stycznia 1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

godz. 17.00 „INKA 1946 – Ja jedna zginę” (124 min). Film opowiadający o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie. Bohaterka przeżyła śmierć matki zamordowanej przez gestapo w Białymstoku. Ojciec zmarł w Teheranie po opuszczeniu sowieckiego łagru. Danuta Siedzikówna została sanitariuszką Armii Krajowej. Po wojnie skazana na karę śmierci za przyłączenie się do oddziału majora Szendzielarza ps. Łupaszko. W grypsie do babci napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Uroczyste obchody tego dnia odbędą się w poniedziałek 2 marca. Szczegóły na plakacie poniżej.

dzien zolnierzy wykletych